Wśród Polaków każdego dnia wzrasta świadomość tego, jak ważne jest życie zgodne z naturą i dbanie o środowisko. Powstają też różnego rodzaju demonstracje, czy też akcje społeczne, które namawiają nas do pozytywnych zmian. Niestety nadal wiele osób mimo najszczerszych chęci nie zdaje sobie sprawy, że o nasze środowisko można zadbać już w swoim domu. Jak być bardziej eko na co dzień? O to kilka prostych i ciekawych sposobów! Koniecznie każdy powinien je znać!


Jak być bardziej eko – kuchnia i żywność

Obecnie coraz więcej osób udaje się na zakupy i robi zapasy żywności na kolejne dni. Nie byłoby w tym nic dziwnego ani złego, gdyby nie to, że wiele kupionych produktów trafia potem do kosza na śmieci, ponieważ termin przydatności do spożycia minął lub zwyczajnie domownicy nie w stanie zjeść całej żywności, ze względu na to, że jest jej za dużo. Jak temu zaradzić? To bardzo proste.

Planować zakupy! Nawet jeśli ma obejmować produkty na cały tydzień, to niech będzie rzetelna. Warto także przygotować rozpiskę posiłków, które będą jedzone przez ten okres w naszym domu i ściśle trzymać się tych wytycznych, dzięki temu będzie wiadomo, że żywność się nie zmarnuje, a nasze środowisko będzie odrobinę bezpieczniejsze. Co ważne, w razie potrzeby niektóre produkty można przecież zamrozić lub zakonserwować. W przypadku braku miejsca w lodówce dobrze jest pamiętać o potrzebujących, którzy nie pogardzą żadną żywnością.

Lodówka w sklepie

Źródło: Pixabay

Segregacja odpadów w domu

Zastanawiając się, jak żyć eko, należy spojrzeć na ilość produkowanych odpadów w naszym domu. Jest to doskonały sposób na zobrazowanie sobie tego, ile śmieci codziennie wynosimy do kontenera, a przecież większość z nich można jeszcze przetworzyć.

Niewątpliwie nieodpowiedzialne i niezainteresowane walką o środowisko i własne życie są osoby, przekonane, że jeden śmieć w nieodpowiednim koszu nie ma większego znaczenia. Natomiast gdyby każdy miał taki sam tok rozumowania to segregacja nie miałaby większego sensu. Ostatecznie wszystkie odpady lądowały w jednym koszu.

Dlatego też bardzo ważne jest to, aby postawić w domu oddzielne pojemniki na szkło, plastik, papier oraz odpady mieszane. W małych mieszkaniach można wybrać niewielkie modele, które nie będą zajmowały wiele miejsca. Do segregacji śmieci należy zachęcić także dzieci, które o ochronie środowiska prędzej, czy później usłyszą w szkole. Z czasem automatycznie każdy z nas będzie pamiętał, do jakiego pojemnika powinien trafić konkretny odpad.

W tym momencie trzeba też wspomnieć o tym, żeby w trakcie zakupów zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich opakowaniach sprzedawane są konkretne produkty. Zamiast mleka w kartonie lepiej wybrać butelki szklane lub plastikowe, które później będą nadawały się do recyklingu. Zresztą obecnie będąc na zakupach, można znaleźć wiele produktów właśnie pochodzących z tego procesu. Co ciekawe, większość z nich można przetworzyć jeszcze przynajmniej kilka razy!

Świadomy styl na życie

Przy rozważaniach na temat tego, jak być eko nie można zapomnieć o świadomym stylu życia, czyli zakupie odzieży. Polacy coraz chętniej second-handy, w których można znaleźć ciekawe, ładne, niezniszczone ubrania i to w dobrej cenie. Ogromną zaletą takiego miejsca jest to, że sprzedawane rzeczy nie trafiają do kontenera, a mogą zyskać nowe życie u zupełnie innej osoby.

Zresztą swoimi, niepotrzebnymi ubraniami także można się podzielić, oddając je bliskim, potrzebującym, sprzedając na wyprzedaży garażowej lub na portalach ogłoszeniowych. Jest to nie tylko doskonały sposób na to, aby pokazać dzieciom, że wszystkie rzeczy mają jakąś wartość, ale też na zrobienie miejsca w szafie lub zwyczajnie dobrego uczynku.

Natomiast kupując ubrania nowe, trzeba wybierać takie, które posłużą nam przez lata, a nie ulegną zniszczeniu po jednym, czy dwóch praniach. Odpowiedzią na to, jak być bardziej eko, jest zakup tylko tego, co nam potrzebne i wyłącznie dobrej jakości.

Zakupy odzieżowe

Źródło: Pixabay

Oszczędność wody

Każdy z nas przyzwyczajony jest do stałego dostępu do wody, a nawet kilkugodzinny przestój w jej dostawie budzi w nas frustrację. Zwłaszcza gdy w domu są dzieci, które ciągle się brudzą. Ciężko więc raczej sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez bieżącej wody. Niestety ONZ przewiduje, że już za kilka lat ten problem może dosięgnąć nawet prawie 2 miliardy ludzi. Jednak można być bardziej eko i stosować się do kilku prostych zasad, które z czasem wejdą nam w nawyk, a oszczędność wody będzie bardzo szybko widoczna. O to one:

  • Korzystanie z urządzeń oszczędzających wodę.
  • Prysznic zamiast kąpieli.
  • Włączanie pralki tylko przy nagromadzeniu odpowiedniej ilości rzeczy.
  • Mycie naczyń w zmywarce, nie swoimi rękoma.
  • Zadbanie o szczelność kranów.
  • Sprawdzanie dokręcenia kurków po pobycie dzieci w łazience.

Należy wiedzieć, że producenci sprzętu AGD coraz częściej decydują się na produkty eko, czyli oszczędzające zarówno wodę, jak i energię elektryczną. Czasem produkują też urządzenia wykonane z materiałów już przetworzonych lub przystosowanych do tego procesu.

Oszczędność energii elektrycznej

Samo oszczędzanie wody jest ważne, ale trzeba także zadbać o energię elektryczną i jej minimalną eksploatację. W tym celu konieczne jest wyłączanie wszelkich urządzeń, kiedy nie ma nas w domu lub danym pomieszczeniu, odłączać urządzenia już naładowane (wyjąć też ładowarkę z kontaktu) i niepozostawianie ich w trybie uśpienia. Jeżeli w danej chwili komputer nie jest nam do niczego potrzebny, to należy go wyłączyć i ponownie włączyć dopiero, jak zajdzie taka potrzeba. Do oszczędzania wody i energii warto zachęcić też dzieci, żeby wiedziały, że światło ma być zgaszone, kiedy przebywają poza swoim pokojem lub kładą się spać.

Wszystko to, co zostało opisane, mogłoby się wydawać mało znaczące, ale właśnie od takich drobnych rzeczy należy zacząć, chcąc być bardziej eko.