Kurz jest obecny w naszych domach przez cały czas. Niekiedy można zauważyć go na pierwszy rzut oka, a czasem, dopiero kiedy zajrzymy w trudno dostępne miejsca. Tak czy inaczej kurz jest i co do tego nie ma wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze kurz i czy można pozbyć się go na dobre? Odpowiadamy!

Skąd się bierze kurz w domu?

W pewnym sensie za obecność kurzu w domu, czy mieszkaniu, jesteśmy odpowiedzialni my sami. Dociera bowiem do środka przez otwarte drzwi lub okna. Trudno jednak sobie wyobrazić życie bez wychodzenia lub wietrzenia pomieszczeń. Kurz przynosimy zarówno na obuwiu, jak i ubraniach. Do tego dochodzą roztocza, ludzki włosy, sierść zwierząt, jaja owadów i ich odchody, złuszczony naskórek oraz drobinki piasku lub ziemi. To wszystko razem tworzy idealne miejsce do tworzenia kłębów kurzu, który potem osadza się na meblach i podłogach w całym mieszkaniu.

Mimo że wiemy już, skąd się bierze kurz, to musimy też zdawać sobie sprawę, że bez względu na to, jak będziemy się starać, nie uda nam się go całkowicie wyeliminować. Możemy jednak zadbać o to, aby pojawiał się w domu w znacznie mniejszych ilościach.

Ścieranie kurzu gąbką

Źródło: Pixabay

Skutki kurzu w domu

Kurz jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza kiedy pojawia się w ogromnych ilościach i roznosi się po całym domu. Mimo to dla wielu osób nie ma on większego znaczenia. Znacznie gorzej znoszą go ci, którzy są bardziej wrażliwi lub mają tendencję do alergii. Z reguły pojawiają się wtedy charakterystyczne objawy takie, jak:

  • Katar.
  • Kichanie.
  • Łzawienie oczu.
  • Senność.
  • Bóle głowy.
  • Stany zapalne dróg oddechowych.

Mimo że te symptomy raczej nie zagrażają życiu, to z całą pewnością przeszkadzają w codziennych, zwykłych czynnościach. Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie kurzu w domu jest po prostu regularne sprzątanie. Co ważne, musi ono przebiegać zgodnie z pewnych schematem. Mianowicie sprzątanie rozpoczynamy od starcia kurzu z najwyższych półek na meblach i systematycznie kierujemy się w dół. Następnie wycieramy go też z parapetów w mieszkaniu i odkurzamy podłogi.

Kurz jest w naszych domach – jak z nim walczyć?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, sprzątanie odgrywa kluczową rolę, kiedy chcemy się pozbyć kurzu z mieszkania. Obowiązkowo powinniśmy go ścierać z mebli przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zresztą to samo dotyczy odkurzania wszystkich pomieszczeń. Wyjątek od tej reguły pojawia się, kiedy w naszych domach mieszkają alergicy, ponieważ wtedy generalne sprzątanie należy przeprowadzać minimum co drugi dzień. Istotne jest też to, aby zadbać o wilgotność powietrza.  W tym celu po prostu musimy umyć podłogi, a dodatkowo zbierzemy resztki kurzu, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. Musimy też pamiętać, aby dotrzeć w trudno dostępne miejsca, ponieważ to właśnie w nich zbierają się roztocza i inne zanieczyszczenia.

W tym momencie należy nadmienić, że najwięcej kurzu jest w mieszkaniach, w których nagromadzone są duże ilości mebli oraz różnego rodzaju ozdób. Dlatego dobrze jest przemyśleć, czy rzeczywiście wszystko to, co nas otacza, jest niezbędne. Warto też pozbyć się dywanów, firan i zasłon, ponieważ ona także doskonale zbierają kurz. Zresztą łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniach, gdzie nie ma dodatkowych powierzchni do czyszczenia.

Kiedy w naszych mieszkaniach są zwierzęta, to trzeba je regularnie wyczesywać, ponieważ sierść kłębi się i roznosi wraz z kurzem.

Ostatnim ważnym elementem jest wietrzenie pomieszczeń i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powierza. Z tym że odradzamy pozostawianie otwartego okna przez cały dzień, niezależnie od pory roku. Zanieczyszczenia z zewnątrz również mogą trafiać do naszych mieszkań. Dlatego też należy wietrzyć krótko, ale porządnie. Wystarczy na 10 minut otworzyć okna w jednym pokoju i po tym czasie czynność powtórzyć w kolejnych pomieszczeniach.

Otwarte okno

Źródło: Pixabay

Oczyszczacz powietrza na walkę z kurzem

Cząsteczki kurzu mogą osiągać nawet mikroskopijne rozmiary niewidoczne dla ludzkiego oka. Bardzo przydatnym urządzeniem w naszych domach może okazać się oczyszczacz powietrza. Wyposażony jest bowiem w siateczkowe filtry, które zbierają wszystkie cząstki kurzu, drobinki piasku, pyłki roślin, roztocza, naskórki, włosy, czy też sierść zwierząt.

Oczyszczacz powietrza ma wbudowany wiatrak, który powoduje, że w pomieszczeniu przez cały czas powietrze jest w obiegu, po czym kurz unosi się do góry i następnie zatrzymuje się na filtrze, a do pomieszczenia dostaje się w zamian czyste powietrze. Urządzenie działa bez przerwy a sama filtracja powietrza zaledwie kilka sekund. Większość oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku umożliwia użytkownikom dopasować intensywność nawiewów do warunków panujących w domu.

Należy jednak mieć na uwadze, że urządzenie, mimo że jest bardzo skuteczne, to nie pomoże pozbyć się kurzu całkowicie, ale zależnie od modelu może być wydajne nawet na 99,95%. Dlatego poza oczyszczaczem powietrza trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu, wietrzeniu oraz minimalnym wystroju wnętrz.