Każdy z nas kiedyś doświadczył kaca, czyli skutków nadmiernego spożycia alkoholu. Niestety pod żadnym względem nie są one przyjemne. Zwłaszcza, kiedy kolejnego dnia człowiek ma ważne sprawy do załatwienia bądź musi po prostu iść do pracy. W takim wypadku w ogóle lepiej jest nie pić, ale co wtedy, gdy zdarzy się coś niespodziewanego? Jak szybko wytrzeźwieć? Czy jest to możliwe? Od czego zależny jest proces trzeźwienia? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej! Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Proces spalania alkoholu w ludzkim organizmie

Proces wchłaniania alkoholu rozpoczyna się już w momencie, kiedy pierwsze krople dostaną się do jamy ustnej. Błona śluzowa żołądka i jelito cienkie umożliwiają mu dotarcie do krwi. Następnie transportowany jest do całego krwiobiegu. Jeżeli w trakcie picia do organizmu nie są dostarczane przekąski bogate w tłuszcze oraz białko, to alkohol może osiągnąć największe stężenie nawet w niecałe pół godziny. Jedząc w międzyczasie, ten okres można wydłużyć do około trzech godzin. W kolejnym etapie wypity trunek trafia do wątroby, gdzie rozpoczyna się proces jego wydalania z organizmu.

Co ciekawe, trwa znacznie dłużej niż sam proces wchłaniania. Dlatego też człowiek może odczuwać skutki wypicia jeszcze długi czas, nawet gdy nie będzie pić dalej.

Butelki z alkoholem

Źródło: Pixabay

Jakie czynniki mają wpływ na tempo trzeźwienia?

Wiadomo już, że w trakcie spożywania alkoholu warto spożywać posiłki, które do organizmu dostarczą białko oraz tłuszcze. Wątroba jest też chroniona, jeżeli przed wypiciem również został zjedzony wartościowy pokarm. Z tym że należy mieć na uwadze, że każda osoba może inaczej i w różnym tempie może odczuwać działanie alkoholu. Wpływ na taki stan mają, chociażby wiek, płeć, waga i osobista tolerancja.

Wśród społeczeństwa krąży przekonanie, że osoby o dużej masie ciała mogą wypić większe ilości alkoholu. Właściwie w pewnym sensie jest tym trochę racji, ale tylko wtedy, gdy ilości tkanki mięśniowej będą większe niż tłuszczowej, ponieważ w tej pierwszej znajduje się więcej wody, co ułatwia przyswajalność alkoholu w organizmie. Dlatego też u kobiet po wypiciu takiej samej ilości trunków jak u mężczyzn stężenie alkoholu we krwi będzie wyższe (w organizmie kobiety jest niższy poziom wody).

Czy są skuteczne sposoby na szybszą pracę wątroby?

Wątroba musi pracować w odpowiednim dla siebie tempie i nie można w żaden sposób tego procesu przyspieszyć. Nawet, kiedy człowiek będzie czuł, że odzyskuje świadomość, jest w stanie poruszać się bez zawrotów głowy, to nie jest to jednoznaczne z tym, że wątroba w całości pozbyła się alkoholu z organizmu. Wbrew powielanym informacjom, na kaca i szybką pracę wątroby aktywność fizyczna nie jest skuteczna, a może nawet prowadzić do gorszego samopoczucia. Jest jednak kilka metod, które pozwolą zniwelować skutki wypitego alkoholu.

Organizm człowieka

Źródło: Pixabay

Glukoza metodą na kaca?

Kiedy alkohol w dużej ilości trafia do ludzkiego organizmu, to wątroba zwyczajnie nie radzi sobie z syntezą cukrów, co skutkuje hipoglikemią, czyli szybkim spadkiem poziomu glukozy we krwi. Tym samym organizm jest zmęczony i nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Na poprawę tego stanu bardzo dobrze działa glukoza dostępna w każdej aptece. Wystarczy rozpuścić dwie łyżeczki w szklance wody i wypić. Jednak nie należy przekraczać dziennie ośmiu dawek. Dzięki glukozie wątroba nadal będzie eliminować alkohol, ale do mózgu i serca zostanie dostarczona dawka energii.

Jak szybko wytrzeźwieć – picie dużej ilości wody

Każdy, kto miał kaca, wie, jak zbawienna może być butelka wody w zasięgu ręki, zaraz po przebudzeniu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że może także pomóc w pozbyciu się niemiłych skutków odczuwalnych po spożyciu alkoholu. W jaki sposób? Alkohol jest odpowiedzialny za blokowanie działania wazopresyny, która z kolei ma za zadanie dbać o gospodarkę wodną ludzkiego organizmu.

Podczas suto zakrapianej imprezy człowiek odczuwa potrzebę częściej udać się do toalety w celu oddania moczu, a w jego skład wchodzi właśnie woda. Kiedy w nadmiarze zostaje wydalona, to organizm zaczyna się odwadniać. Dlatego też zadając sobie pytanie, jak szybko wytrzeźwieć, warto już szybciej zacząć działać i trunki popijać wodą bez gazu.

Sposób na kaca – ciepły posiłek

Cysteina należy do grupy aminokwasów, które występują w ludzkim organizmie. Kwas pomaga szybciej wydalić spożyty alkohol. Dlatego kolejnego dnia warto zjeść posiłek, który dostarczy odpowiedniej ilości cysteiny, a można ją znaleźć, choćby w kurzych jajkach, mięsie, łososiu, orzechach włoskich, czy też nasionach słonecznika. Dlatego też bardzo często na kaca zalecana jest jajecznica lub zupa na mięsnym wywarze.

Metoda na kaca – picie soku warzywnego

Poza wodą objawy zatrucia alkoholowego pomoże zniwelować sok warzywny, ponieważ w trakcie picia z organizmu wypłukiwane są liczne substancje odżywcze oraz witaminy. Doskonale sprawdza się przede wszystkim sok pomidorowy – doskonałe źródło magnezu lub potasu. Oczywiście najlepsze są soki własnoręcznie przygotowane, ale te z górnej półki sklepowej też spełnią swoją funkcję.

Soki warzywne

Źródło: Pixabay

Sposób na kaca – prysznic

Jak widać, woda ma zbawienny wpływ na człowieka. Chłodny prysznic pozwoli odzyskać jasność umysłu oraz całkowitą zdolność ruchową. Z tym że należy pamiętać, że szybka kąpiel nie jest jednoznaczna z wydaleniem całego alkoholu z krwi. Proces trzeźwienia może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego też w razie potrzeby dobrze jest mieć pod ręką alkomat.