O obecności kreta w ogrodzie może świadczyć wiele oznak, ale te widoczne na pierwszy rzut oka, to oczywiście kopce w ziemi. Mimo że zwierzę nie jest roślinożerne, to może uszkodzić korzenie. Jak usunąć kreta z ogrodu? Czy istnieją skuteczne sposoby? Czy zawsze trzeba sięgać po środki dostępne w sklepach ogrodniczych, czy można działać na własną rękę? Wszystko stanie się jasne, po przeczytaniu tego tekstu!

Kret w ogrodzie – skutki

Czy kreta można nazwać szkodnikiem? Jak najbardziej tak. Jest to zwierzę, które żyje pod ziemią, a jego ulubionym zajęciem jest kopanie tuneli. Kret jest niewielki, ale za to bardzo pracowity. Jego tunele mogą osiągać nawet do kilometra długości! Najbardziej lubi przebywać w ogrodach lub na działkach, choć nie podgryza roślin, to jego kopanie bardzo często ma negatywny wpływ na ich korzenie.

Kret żywi się przede wszystkim dżdżownicami, larwami owadów i małymi kręgowcami, które mają wpadać w pułapkę, jaką są właśnie wykonane tunele. Co ciekawe, zwierzę może być też pożyteczne w ogrodzie. Może żywić się szkodnikami, które niszczą rośliny. Natomiast tworząc kopce, spulchnia i napowietrza ziemię.

Co wskazuje na obecność kreta w ogrodzie?

Jak już wspomniano wcześniej, o obecności kreta w ogrodzie mogą świadczyć przede wszystkim liczne kopce, osiągające kilkanaście centymetrów wysokości. Dla każdego posiadacza ogrodu lub działki kopce na trawniku są jednoznaczne z działaniem zwierzaka i nieestetycznym wyglądem. Zanim zostanie rozpoczęta walka z kretem, warto bliżej go poznać.

Kopce, niezależnie od tego, ile ich jest,  najprawdopodobniej zostały wykopane przez jednego osobnika. Są to bowiem zwierzęta, które cenią sobie samotność. Towarzystwo innych przedstawicieli gatunków akceptują tylko, gdy przychodzi okres godów, czyli w pierwszych wiosennych miesiącach.

Dlatego szukając sposobu na kreta, warto mieć na uwadze, że przyjdzie nam się zmierzyć z jednym szkodnikiem. Ważne jest też to, że zwierzę jest praktycznie ślepe. Za to cechuje się doskonałym zmysłem słuchu, dotyku i węchu.

Kretówki

Źródło: Pixabay

Jak pozbyć się kreta z ogrodu – najlepsze sposoby

Chcąc pozbyć się kreta z ogrodu, należy wiedzieć, że nie każda metoda może być skuteczna na wszystkich osobników. Nawet jeśli wcześniej, taki problem się pojawił i udało się usunąć szkodnika, to nie oznacza, że ten sam sposób na kreta sprawdzi się ponownie.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że krety są pod częściową ochroną. Co prawda, prywatni posiadacze ogrodów i działek mogą dowolną metodą pozbyć się kreta, to lepiej nie podejmować radykalnych kroków. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą wygrać walkę ze szkodnikiem humanitarnie. 

Pułapki na kreta

Pułapka na kreta jest bardzo łatwa w obsłudze. Jest plastikowa rurka wyposażona w specjalne zapadki, dzięki którym szkodnik nie będzie mógł się wydostać. Taką pułapkę wystarczy włożyć do jednego z tuneli wykopanego w ziemi i zaczekać na efekty. Zastosowanie tej metody wymaga od właściciela ogrodu codziennej kontroli, ponieważ kiedy kret wejdzie do pułapki, to zostanie pozbawiony dostępu do pożywienia. Kiedy przez 10 godzin nie będzie miał co jeść, zginie. Po schwytaniu kreta należy go wypuścić na wolność, jak najdalej od terenu ogrodu.

Odstraszacze na kreta – rośliny i zapach

Jak już wiadomo, krety mają bardzo silny węch, więc można się ich pozbyć przy pomocy konkretnego zapachu roślin. Być można przyszła pora na zmiany i w ogrodzie powinny pojawić się aksamitki, narcyzy, szachownica cesarska lub rącznik pospolity. Jeśli nie podoba nam się myśl o nowej aranżacji, to trzeba wiedzieć, że krety nie akceptują także zapachu czosnku. Można go rozgnieść i wymieszać z olejkiem rycynowym, a następnie włożyć do jednego z tuneli.

Bardziej odważni mogą też skorzystać ze starego sposobu naszych przodków i podłożyć niechcianemu gości psującą się rybę. Co prawda, zapach dotrze i do naszego nosa, ale kret z całą pewnością opuści ogród.

Narcyzy

Źródło: Pixabay

Odstraszacz dźwiękowy i wibrujący – skutecznym sposobem na kreta

Kolejnym odstraszaczem na krety mogą być narzędzia dostępne na praktyczniej każdej działce. Wystarczy bowiem mieć pod ręką metalowy pręt i puszkę lub szklaną butelkę. Poza węchem krety mają też doskonały słuch, a w więc wystarczy wbić pręt w ziemię na trawniku blisko kopca i na jego wierzchołek założyć butelkę/puszkę. Kiedy zawieje wiatr, przedmiot zacznie się poruszać, a wydawane dźwięki na tyle przestraszą szkodnika, że szybko opuści teren naszego ogrodu.

Elektryczne odstraszacze na kreta

Jeśli ktoś nie chce samemu przygotowywać zasadzki na kreta, to w niektórych sklepach można kupić specjalne odstraszacze elektroakustyczne. Emitują one dźwięki, których człowiek nie słyszy, ale nasz ogrodowy szkodnik z wrażliwym słuchem już jak najbardziej tak. Podobnie jak pręt należy wbić odstraszacz na trawniku obok kopca i go włączyć. Pod wpływem dźwięku zwłaszcza o zmiennej częstotliwości kret szybko się wyprowadzi.

Jak widać, metod na kreta jest wiele. Jednak na rynku nie ma możliwości kupna trutki (jeśli ktoś miałby taki pomysł). Ze względu na to, że zwierzę podlega częściowej ochronie. Niektórzy stosują trutki na gryzonie, ale krety są większe, więc rzadko kiedy na nie działają.