Mole spożywcze mogą pojawić się w naszym domu w każdym momencie. Nawet, gdy panuje w nim nieskazitelny porządek. Mimo że owady do kuchni dostają się dość łatwo, to walka z nimi może być naprawdę utrudniona. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ich. Jak można to zrobić? Kiedy wiadomo, że mole spożywcze są w domu? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Skąd wiadomo, że w domu są mole spożywcze?

Zanim zostaną przedstawione skuteczne sposoby na mole, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się te owady i czy to na pewno one zamieszkały w naszej kuchni. Te owady występują w ponad 1000 gatunków, ale w domu najczęściej pojawiają się odmiany takie jak spichrzanka oraz mklik mączny.

Co ciekawe, szkodniki mogą występować w postaci dorosłej lub larw. Dorosłe są bardzo podobne do moli odzieżowych. Wyróżnia je jednak większy rozmiar. Ich ciała są podłużne i smukłe. Kolor ich odwłoku zależny jest od odmiany. Mole spożywcze mogą być więc białe, żółte, szare, brunatne lub nawet srebrne.

Natomiast larwy do złudzenia przypominają motylą gąsienicę. Wykluwają się z jaj po około 8 dniach od momentu zapłodnienia. Są stosunkowo niewielkie, ponieważ osiągają od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów wielkości. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki moli spożywczych uwielbiają przebywać w żywności suchej jak np. mąka , kasze, ryż, migdały, płatki, pieczywo, czy suszone grzyby. 

Mol

Źródło: Pixabay

Co na mole spożywcze – domowe sposoby

Kiedy obecność moli spożywczych w kuchni zostanie potwierdzona, to jak najszybciej należy ich się pozbyć. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie. Całkiem możliwe, że w zupełności wystarczą produkty, które można znaleźć w każdej kuchni. Jednak w pierwszej kolejności należy wyrzucić całą żywność zaatakowaną przez szkodniki. W innym przypadku nasze starania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Jak wspomniano wcześniej, owady uwielbiają suche produkty. Także w nich składają swoje jaja, z  których później wykluwają się larwy. Jak się okazuje, nawet nowa nieotwarta żywność jest narażona na atak szkodników. Larwy moli spożywczych potrafią przegryźć foliowe opakowania. Jeżeli nie uśmiecha się nam wyrzucanie do kosza większości zapasów, to część suchej żywności można przesypać do szklanych słoików i mrozić je przez kilka kolejnych dni.

W przypadku, gdy w kaszy lub mące znajdowały się larwy moli, to zimna temperatura w zamrażarce z całą pewnością je unieszkodliwi. Trzeba mieć na uwadze, że nie można mrozić produktów, w których widoczne są nici i oprzęty.

Co na mole spożywcze – domowe sposoby, czyli czyszczenie szafek

Kiedy wszelkie produkty zaatakowane przez mole spożywcze zostaną usunięte, to należy przeprowadzić generalne czyszczenie szafek w kuchni. Nie można zapomnieć też o różnych szparkach np. obok zlewu. Szkodniki mogły złożyć jaja, a jak wyklują się larwy, to problem niestety do nas powróci. Koniecznie trzeba też umyć podłogi oraz ściany. Co prawda do wymycia szafek wystarczy jedynie woda z mydłem lub płynem czyszczącym, ale później należy również przeprowadzić dezynfekcję.

Jak pozbyć się moli – dezynfekcja szafek

Kiedy szafki zostaną dokładnie wymyte, to nasz następny krok powinien polegać na zmniejszeniu ryzyka, że mole spożywcze ponownie się pojawią. W tym celu należy wymyć wnętrze szafek octem winnym lub roztworem wody z octem. Warto do niego dodać goździki lub olejek cytrusowy, ponieważ mole nie lubią ich zapachu.

Po przemyciu szafek dobrze jest wstawić do nich miseczkę wypełnioną gorącym octem. Następnie należy zamknąć szafkę i poczekać aż roztwór osiągnie temperaturę pokojową. Zamiast miseczki z octem do szafek można włożyć skórkę pomarańczową z goździkiem, rozpylić aromat waniliowy lub pozostawić napar z goździków.

Szafki w kuchni

Źródło: Pixabay

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni – odstraszające zapachy

Mole spożywcze to dość specyficzne owady, które lubią spędzać czas w naszej kuchni, ale ich małym plusikiem jest to, że nie lubią pewnych zapachów. Dzięki czemu łatwiej jest nam się ich pozbyć. Co ciekawe, ponownie przydadzą się produkty na stałe obecne w naszych domach. Na mole doskonale sprawdzi się:

  • Roztwór wina wytrawnego z octem. Słodki zapach wina przyciągnie owady, które później zaczną się topić.
  • Ocet w połączeniu z kilkoma kroplami olejku o zapachu: cytryny, eukaliptusa, goździków lub lawendy.
  • Ocet jabłkowy.
  • Karma dla chomika. Akurat nie każdy ten produkt ma w domu, ale karmę można kupić w sklepach zoologicznych lub większych marketach za zaledwie kilka złotych. Następnie należy ją przesypać do foliowego opakowania lub innego pojemnika i wstawić do szafki, w której znajduje się mąka, czy też kasza. Na karmę skuszą się larwy moli spożywczych.

Czy można zapobiegać larwom moli spożywczych?

Nie chcąc mieć moli spożywczych w domu, należy zadbać o bardzo dokładny porządek w kuchni. Przede wszystkim trzeba sypkie produkty zapakowane w  foliowe lub papierowe opakowania przesypać. Do tego najlepiej nadadzą się szklane pojemniki. Bardzo ważne jest też systematyczne wietrzenie kuchni oraz mycie szafek wodą z octem. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż moskitier w oknach i kratkach wentylacyjnych chroniących przed owadami.