Wśród Polaków zwiększa się świadomość dotycząca produktów spożywczych i ich składu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które muszą ściśle pilnować swojego jadłospisu ze względów zdrowotnych. Lub zwyczajnie chcą utrzymać smukłą sylwetkę i interesuje ich zdrowa dieta.

Niestety producenci coraz częściej zachęcają do zakupów poprzez różnego rodzaju promocje, przez co zawartość składników schodzi na dalszy plan. Jak czytać etykiety? Na co zwłaszcza zwrócić uwagę? Odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Jakie informacje muszą się znaleźć na etykiecie produktu?

Każdy producent ma obowiązek poinformować konsumentów na temat tego, jakie składniki znajdują się produktach spożywczych dopuszczonych do sprzedaży. Dzięki temu każdy może uzyskać informacje o tym, co kupuje. Do najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się na opakowaniu, należą:

  • Nazwa.
  • Informacje o producencie, czyli nazwa marki i jego adres.
  • Data minimalnej przydatności.
  • Lista składników.
  • Obecność wszelkich dodatków.
  • Sposób spożywania oraz przechowywania.
  • W przypadku produktów importowanych niezbędne jest podanie kraju pochodzenia.
  • Masa netto.
  • Obecność alergenów.

Na etykiecie obowiązkowo musi się też znaleźć zawartość składników odżywczych, czyli:

  • Energia wyrażona w kaloriach.
  • Zawartość białek, węglowodanów (w tym cukrów), tłuszczu (w tym nasyconych kwasów tłuszczowych) w gramach oraz ilości soli.
Kobieta na zakupach w sklepie spożywczym

Źródło: Pixabay

Czym powinien kierować się producent, umieszczając informacje na etykiecie?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że producent zobowiązany jest umieszczać informacje dotyczące produktów spożywczych w języku polskim. W taki sposób, aby konsument już w trakcie zakupów mógł je z łatwością znaleźć, przeczytać i zrozumieć. Nie mogą też być usuwalne.

Jeżeli produkt pochodzi z importu, to na opakowaniu musi być informacja w języku polskim. Wszystkie elementy etykiety muszą być zgodne z prawdą. Zanim produkty trafią do sprzedaży, jest to weryfikowane. Oznaczenia są bowiem obowiązkowe ze względu na bezpieczeństwo żywności, czyli dbałość o zdrowie, wartość odżywczą oraz sensoryczną.

Podział oznaczeń produktów spożywczych

Jak się okazuje, informacje na etykietach można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich dotyczy wypisania składników odżywczych, ich rodzaju oraz ilości. Konieczne jest także umieszczenie adnotacji o wartości energetycznej. Drugim jest oświadczenie żywieniowe. To wszystkie komunikaty mówiące o tym, jakie właściwości ma dany produkt lub jaki ma wpływ na dietę np. mniejsza ilość cukru bądź tłuszczu. Trzeci to oświadczenie zdrowotne. Jest to potwierdzenie, że produkt lub jego składniki mają korzystny wpływ na zdrowie. Pomagają w leczeniu lub zapobiegają chorobom.

Jak czytać skład produktów – składniki

Dla konsumenta największe znaczenie powinny mieć składniki, które są zawarte w produktach odżywczych. Zawsze są one wymieniane w kolejności ze względu na zawartość. Oznacza to, że na najwyższej pozycji znajduje się składnik, którego jest najwięcej. Dla przykładu: w składzie czipsów na pierwszym miejscu są ziemniaki, a zaraz za nimi olej (słonecznikowy lub inny, który został użyty do smażenia). Następne są przyprawy oraz inne składniki polepszające smak, czy też utrzymujące świeżość.

Zaraz pod składem żywności powinna się znaleźć informacja na temat składników, które mogą wywoływać reakcje alergiczne np. mleko, zboża lub gluten.

Kolejny element to wartość odżywcza, a więc ilość kalorii, zawartość cukru, tłuszczu itp. Osoba, która jest zainteresowana zdrową dietą, musi mieć na uwadze, że wartość odżywcza z reguły podawana jest w 100 g lub 100 ml. Jeżeli podczas zakupów sięgnie więc po sok, którego 100 ml będzie dostarczać do organizmu 50 kalorii, to cała szklanka 125.

Informacja o terminie przydatności na etykietach

Data ważności to coś, o czym powinien pamiętać każdy z nas. Niezależnie od tego, czy aktualnie obowiązuje nas zdrowa dieta, czy też nie. Większość produktów po terminie jest już niezdatna do spożycia i może mieć wpływ na nasze zdrowie. W tym momencie należy uwzględnić dwa pojęcia, a mianowicie „należy” i „najlepiej”.

Jeśli konsument znajdzie drugie na opakowaniu, to musi wiedzieć, że tę żywność można jeszcze zjeść, ale istnieje spore ryzyko, że jakość będzie gorsza. Natomiast, gdy na opakowaniu widnieje napis: należy spożyć do.., to dla konsumenta jest to znak, że nie można zjeść produktu.

Etykiety na produktach spożywczych

Źródło: Pixabay

Etykiety produktu – na co zwracać szczególną uwagę?

Zdrowa dieta wcale nie musi być nudna i pozbawiona cukru, czy też tłuszczu. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać produkty, które mają naprawdę dobry skład. Jak to zrobić? Przede wszystkim czytać etykiety i zwracać uwagę na:

  • Ilość soli i glutaminianu sodu. Spożywanie tych składników w nadmiarze może skutkować, chociażby nadciśnieniem, problemami z nerkami, chorobami nowotworowymi.
  • Ilość dodatków „E”. Im ich więcej, tym gorzej dla konsumenta, ponieważ są to barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Jest tylko kilka dodatków „E”, które występują naturalnie np. kurkuma lub kwas octowy.
  • Niska kaloryczność produktu nie zawsze jest jednoznaczna z jego korzystnym wpływem na zdrowie. Czasem producenci żywności zamieniają składniki np. cukier na syrop glukozowy lub stosują utwardzane tłuszcze.